رگلاژ پنجره دوجداره upvc 

رگلاژ پنجره دوجداره upvc

رگلاژ پنجره دوجداره upvc

رگلاژ پنجره دوجداره upvc

پنجره در طی زمان استفاده ممکن است دچار معایبی شود که این عیب ها مربوط به عدم رگلاژ پنجره دوجداره می باشد. رگلاژ پنجره upvc به سادگی صورت می پذیرد. دلیل اینکه پنجره از رگلاژ خارج می شود انبساط و انقباض هایی است که در فصول مختلف برای پنجره اتقاق می افتد می باشد که به سادگی این مشکل برطرف می گردد، البته در نسل جدید پنجره های دوجداره upvc این مشکل به راحتی حل می شود نه در پنجره های قدیمی که در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

رگلاژ پنجره دوجداره نیازمند سه پارامتر اصلی است که مهمترین آن شناخت قطعات است ، یعنی تعمیرکار پنجره دوجداره باید بداند که عملکرد هر قطعه به چه شکل می باشد و در مرحله بعد باید ارتباط بین قطعات را درک کند برای مثال ارتباط بین زاماک و توپی و اسپانیولت را کامل بداند و در مرحله اخر بتواند تمامی بخش ها و قسمت ها را تنظیم کند به گونه ای که عملکرد درب و پنجره یو پی وی سی و الومینیوم به حالت ایده ال برسد.

رگلاژ پنجره یو پی وی سی در اصطلاح ایجاد یک ساختار صحیح است برای عملکرد دقیق چند قطعه کنارهم که نقش اساسی در ماندگاری و استحکام و عایق بندی دارد. 

تفاوت پنجره پی وی سی با یو پی وی سی

پنجره های دوجداره در طول زمان دچار تغييرات زيادي شدند و در مسير پيشرفت و توسعه آپشن هاي زيادي جهت رسيدن به انتظارات كاربران به آنها اضافه گرديد. تا به امروز علم و تكنيك هاي جديد توانسته تغييرات قابل توجهي به پنجره دوجداره بدهد، تغيير در لولاها ، قفل ها و يراق ها ، بدنه پنجره و …

در گذشته از يك قفل و چند لولا براي نگه داشتن لنگه و بستن آن استفاده ميشد و مشكل زماني به وجود مي آمد كه پنجره ها بزرگتر و يا بلندتر مي شدند و  زماني نمي برد كه اين لولاها تحمل خود را از دست داده و وزن لنگه را به قاب پنجره متحمل مي كردند و باعث مي شد پنجره از رگلاژ خارج شود و هنگام باز و بسته كردن پنجره ، لنگه به بدنه ي پنجره گير مي كرد.

با قدي شدن پنجره ها لزوم قفل هاي بيشتر در بالا و پايين پنجره بيشتر احساس مي شد چون از آنجايي كه لنگه كاملا با يك قفل روي بدنه پنجره نمي ايستاد ، سرما و صدا بيشتر نفوذ ميكرد و امكان فيتينگ بيشتري به پنجره نمي داد و با توسعه این صنعت ،يراق شكل گرفت كه به مجموعه أي از قطعات به هم پيوسته كه يك سيستم چند قفلي را براي حفظ بيشتر لنگه به داخل بدنه پنجره اجرا ميكرد ، گفته مي شود ، تكميل اين پيشرفت با لولاهاي قابل تنظيم و پروفيل هاي پيشرفته تر مثل upvc و همچنين درزبندهاي قابل اعتماد تر اين ويژگي را در پنجره upvc ايجاد كرد تا به نياز امروزي بشر پاسخ درست داده شود.

 

رگلاژ پنجره دوجداره

 

لولای معمولی یا لولای قابل رگلاژ جهت پنجره دوجداره upvc؟

در پنجره هاي لولايي upvc ديگر از لولاهاي معمولي به دليل ضعف در آببندي و تحمل وزن كم و غير قابل رگلاژ بودن استفاده نمي گردد ، در این مدل از لولا ها رگلاژ پنجره دوجداره به سادگی امکان پذیر نمی باشد و بهتر است از لولاهاي قابل تنظيم با قابليت رگلاژ استفاده كرد . لولاهاي جديد يا رگلاژي هم در پنجره هاي تك حالته و هم در پنجره هاي دوحالته استفاده ميگردد و اين قابليت را به شما مي دهد كه به راحتي توسط يك آچار آلن لنگه از رگلاژ خارج شده را به بالا و پايين ، عقب و جلو و چپ و راست هدايت كنيد و به اين شكل به راحتي لنگه را رگلاژ كنيد.

در این بخش سوالات متداولی که در تعمیرات درب و پنجره دوجداره وجود دارد را بررسی می کنیم:

۱)چرا از اطراف پنجره UPVC (یو پی وی سی) سرما وارد میشود:

با رسیدن فصل سرما عمده مشکلی که برای شما ممکن است پیش بیاید، ورود باد و سرما از پنجره دوجداره می باشد که علاوه بر ایجاد مشکلات فروان کارایی پنجره یو پی وی سی را پایین می اورد زیرا از جمله مزایای پنجره دوجداره عایق بودن ان است.

برای حل این مشکل از عملیات رگلاژ پنجره یو پی وی سی و رگلاژ پنجره دوجداره و یا عایق بندی با لاستیک و چسب مخصوص انجام میشود، که کاری کاملا فنی است و نیاز به حضور تعمیرکار و سرویس کار دارد.

۲)علت ورود صدا با وجود پنجره دوجداره UPVC:

آلودگی صوتی و ورود صدا به داخل منزل از جمله مشکلاتی است که اسایش را مختل کرده و زندگی را برای ما سخت تر می کند، برای حل این مشکل استفاده از پنجره با شیشه دوجداره و سه جداره پیشنهاد میشود، اماگاهی ملاحضه می کنید که حتی با وجود درب و پنجره های upvc باز هم صدا وارد منزل یا محل کار میشود.

این مشکل ممکن است به دلیل خارج شدن از رگلاژ،عایق بندی نادرست، نصب غیر اصولی و استفاده از شیشه های غیر استاندارد و پروفیل درجه سه باشد.

 

رگلاژ پنجره دوجداره

 

۳)علت نفوذ آب از اطراف پنجره دوجداره UPVCهنگام بارش برف یا باران:

عایق بندی و درزبندی پنجره های دوجداره اهمیت بسیاری دارد زیرا علاوه بر جلوگیری از ورود سرما در فصل زمستان و همچنین جلوگیری از ورود الودگی هوا، از نفوذ اب از اطراف پنجره نیز جلوگیری می کند،همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم این مشکل با رگلاژ پنجره دوجداره و یا تعویض یراق الات و استفاده از چسب و لاستیک مخصوص پنجره های دوجداره حل میشود.

۴)علت باز و بسته نشدن درب و پنجره دوجداره UPVC:

برای خیلی از شما پیش امده است که درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی را که باز و بسته نمیشود را چطور درست کنیم:

این مشکل نیز ازعمده مواردی است که برای  پنجره یو پی وی سی و دوجداره ایجاد می شود و علت ان نصب نامناسب و رگلاژ نادرست اولیه و همچنین به کار نبردن فریم مستحکم در اطراف پنجره دوجداره می باشد، البته لازم به ذکر است که استفاده نا به جا و گذر زمان نیز این مشکلات را ایجاد می کند.

۵)کاربرد پنجره UPVC با شیشه سه جداره:

استفاده از پنجره با شیشه سه جداره در مناطق پر سر و صدا و اطراف اتوبان و یا جاده با ترافیک بالا توصیه میشود زیرا پنجره با شیشه سه جداره طوری تولید شده است که به هیچ وجه امکان ورد صدا از ان وجود ندارد.و بهترین انتخاب است برای مناطق ذکر شده.

۶)ایا نوارهای(لاستیک) اطراف پنجره دوجداره UPVC و یراق الات نامرغوب و قفل و دستگیره درب و پنجره دوجداره قابل تعویض هستند:

در جواب این سوال باید عرض کنیم که بله،هم لاستیک(نوار)اطراف پنجره یو پی وی سی وهم یراق الات و قفل و دستگیره پنجره های دوجداره قابل تعمیر و تعویض هستند.

۷)عدم عایق بودن پنجره دوجداره UPVC و روش های عایق بندی پنجره دوجداره:

عملیات عایق بندی اطراف پنجره دوجداره باید در هنگام نصب توسط نصاب و به وسیله چسب سیلیکون هم رنگ محیط و پنجره به درستی انجام شود،در غیر این صورت پنجره های دوجداره خاصیت عایق بندی خود را از دست داده و باعث ورود و خروج سرما و گرما شده و زندگی را سخت می کند،نحوه عایق بندی پنجره های دوجداره از جمله سوالاتی است که همواره با ان رو به رو هستید و راه حل ان چسب کاری و استفاده از لاستیک های مخصوص و درزگیری اصولی می باشد.

لازم به ذکر است که مهمترین عامل در عایق بندی و درزگیری و جلوگیری از سرما در فصل زمستان، تعویض پنجره های قدیمی با شیشه های نامناسب تک جداره با درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی می باشد.

برای افزایش کارایی و بهره وری بهتر،حتما درب و پنجره دوجداره خود را توسط افراد متخصص عایق بندی و درزگیری کنید.